Jdi na obsah Jdi na menu
 

Svitavsko

24. 11. 2010

(pozn.: pojem Svitavsko pro místopis chápeme z pohledu současné spádovosti obcí ku městu Svitavy)

Čtyřicet Lánů

Něm. Vierzighuben. Dříve samostatná obec na řece Svitavě, založená jako zemědělský doplněk Svitav, od r. 1960 součást města Svitavy (největší panelové sídliště ve městě, Svitavy-Lány). Dominantou obce na hranici Lánů a Svitav pseudorománský kostel sv. Josefa (tzv. červený kostel), další památky - kaple sv. Anny v ul. Svitavská, mariánská kaple na jižním konci, tzv. zámeček (dříve sídlo vrchnostenského úřadu, dnes MŠ), pomník J. W. Goetheho.

 pohled-z-v_j__e.jpg

Web: 

 

Dětřichov

Něm. Dittersdorf. Ves podél silnice z Opatova do Kunčiny, prvně doložená k r. 1347, k obci náleží rekreační osada Vysoké Pole (viz níže) a v horní části Víska. Dominantnou kostel sv. Petra a Pavla.

Web: www.obecdetrichov.cz

 

Javorník

Něm. Mohren. Obec severozápadně od Svitav při silnici na Litomyšl, dříve  také součást Svitav, písemně prvně doložená k r. 1317. V obci kostelík Nejsvětější Trojice, nedaleko v lese prameniště řeky Svitavy a stezka po česko-moravském pomezí s řadou dochovaných či obnovených hraničních kamenů.

Web: www.obecjavornik.cz

 

Hradec nad Svitavou

Něm. Greifendorf, počeštěně Grándorf, současný název uměle vytvořen. Dlouhá obec na severu stavebně propojená s městskou částí Svitavy-Lány, první osídlení v neolitu, prvně připomínána v  r. 1270. Dominantou obce na návrší kostel sv. Kateřiny se hřbitovem, farou a bývalou školou, dále železniční viadukt, v jižní části na návrší kaple.

hradec-n.-svit.---panorama-s-kostelem-sv.-kateriny.jpg

Web: www.hradecnadsvitavou.cz

 

Hřebeč

Něm. Schönhengst. Osada obce Koclířov na historické hranici mezi Moravou a Čechami, založena r. 1620, známá motoristům problematickým tunelem a zájezdním hostincem U Tety, také vyhlídka a výchozí místo Hřebečských důlních stezek. Památky: kaple sv. Josefa nad tunelem, pod vedením vysokého nápětí terénní pozůstatky středověkého hradu.

 hrebec---kostelik-nad-tunelem.jpg

Web: www.koclirov.cz

 

Kamenná Horka

Něm. Hermersdorf. Obec jihovýchodně od Svitav na česko-moravské hranici, větší část moravská, prvně doložená k r. 1270, do r. 1949 dvě samostatné obce Česká a Moravská Kamenná Horka. V obci pův. gotický, barokně přestavěný kostelík sv. Máří Magdaleny se zvonicí s bedněným patrem z 15. stol., lidové stavby.

kamenna-horka---kostel-sv.-mari-magdaleny.jpg

Web: www.obeckamennahorka.cz

 

Koclířov

Něm. Ketzelsdorf. Obec mezi Svitavami a Moravskou Třebovou na české straně moravsko-české hranice, prvně zmíněná r. 1347, součást litomyšlského panství, od r. 1850 litomyšlského okresu, od 50. let 20. stol. spádovým městem Svitavy. Památky: redemptoristický klášter s kostelem (Českomoravská Fatima), kostel sv. Jakuba st. a sv. Filomény se hřbitovem a křížovou cestou, renesanční letohrádek, lidové stavby (roubené a vierkanthofy).

 koclirov---kostel-sv.-jakuba-starsiho.jpg

 Web: www.koclirov.cz

 

Kukle

Něm. Kukele. Víska při silnici ze Svitav do Litomyšle na české straně zemské hranice, dříve osada obce Mikuleč, písemně prvně doložená k r. 1748. V obci a jejím okolí se nachází několik hraničních kamenů, ať už původních či replik. 

jeden-z-hranicnich-kamenu-u-kukli.jpg

Web: www.obeckukle.cz

 

Mikuleč 

Něm. Nikl. Obec při silnici ze Svitav do Litomyšle, prvně doložená k r. 1347  jako součást litomyšlského biskupského majetku. V obci kostelík sv. Jiří s malbami M. Alše v interiéru a  ústí sem značená trasa vedoucí po Javornickém hřebenu.

Web: www.obecmikulec.net

 

Moravský Lačnov

Něm. Mährisch Lotschnau. Dříve samostatná obec, od r. 1960 součást města Svitavy podél silnice na Českou Třebovou a Lanškroun, prvně připomínaná r. 1329. Ve vsi stávala do 70. let 20. stol. kaple, její místo připomíná dřevěný kříž. V okolí obce několik hraničních kamenů mezi majetky olomouckého biskupa a litomyšlským panství (Moravou a Čechami), smírčí kříž při silnici na Opatovec.

moravsky-lacnov--jeden-ze-statku.jpg

Web: 

 

Opatov

Něm. Abtsdorf. Dlouhá obec táhnoucí se podél silnice ze Svitav na Českou  Třebovou a Lanškroun, založená kolem r. 1247, v r. 1358 poprvé zmíněn kostel sv. Antonína nějakou dobu status městečka. Ve 14. stol. budovány rybníky, řada existuje dodnes, např. největší Hvězda. Dominantou obce kostel sv. Antonína s mohutnou věží, dále barokní fara, kaple Jana Nepomuckého, lidové roubené stavby.

 opatov---roubenka.jpg

 Web: www.obecopatov.cz

 

Opatovec

Něm. Überdorfel. Obec spjatá s vedlejším Opatovem na sever od Svitav, jejími součástmi jsou osady Český Lačnov, Košíře a Nový a Starý Valdek. Památky: kostel Narození Panny Marie, kaple sv. Václava, několik původních lidových usedlostí.

Web: www.opatovec.cz

 

Ostrý Kámen

Něm. Rausenstein. Osada obce Karle na historické hranici mezi Moravou a Čechami západně od Svitav, původně dvě samostatné osady Český a větší Moravský Ostrý Kámen, v dávné době zde možná stál hrádek Rasenstein. Památkou kaple sv. Cyrila a Metoděje při silnici od Vendolí, dominantou jsou tři tubusy větrných elektráren.

ostry-kamen.jpg

Web: 

 

Pohledy

Něm. Pohler. Dlouhá obec rozkládající se podél silnice ze Svitav na Křenov, spojena v jeden celek s obcí Horní Hynčina podél silnice na Březovou. První  písemná zmínka z r. 1365. Dominantou hynčinský kostel sv. Mikuláše, další památky: kaple sv. Víta v Pohledech, několik původních lidových usedlostí. V části Pohledy-Samoty tři větrné elektrárny.

Web: 

 

Radiměř

Něm. Böhmisch/Märisch Rothmühl. Dlouhá obec při silnici z Hradce nad Svitavou na Poličku jihozápadně od Svitav, středem obce prochází hranice mezi Čechami a Moravou - Radiměřský potok, proto také dříve označení Česká/Moravská Radiměř. Dominantou obce barokní kostel sv. Anny, další památky: "horní" kaple sv. Jana Nepomuckého, "dolní" kaple sv. Josefa, několik původních roubených stavení.

radimer---kostel-sv.-anny.jpg

Web: www.radimer.net

 

Sklené

Něm. Glaselsdorf. Obec podél silnice ze Svitav na Křenov, prvně doložená k r. 1320. Dominantou obce kostel sv. Petra a Pavla z r. 1914 na místě staršího gotického, hřbitov obepnutý zdí s barokní bránou a márnicí, obě stavby mají mansardovou střechu, nedaleko pak ruiny barokní kaple.

 sklene---kostel-sv.-petra-a-pavla.jpg

Web: 

 

Vendolí

Něm. Stangendorf. Dlouhá obec západně od Svitav, poprvé zmiňovaná v pramenech k r. 1320. Dominantnou obce je barokní kostel sv. Ondřeje, v obci dále dochováno několik typických hřebečských statků - vierkanthofů nebo také bývalá rychta (dnes obytný dům). Ve vsi mimo jiné funguje záchranná stanice pro zvířata Zelené Vendolí.

vendoli---statek.jpg

 Web: www.obec-vendoli.cz

 

Vysoké Pole

Něm. Hohenfeld. Rekreační osada na místě bývalé vsi mezi Dětřichovem a Koclířovem.

Web: 

 

Zdroje fotografií po rozkliknutí ve fotoalbu

 

Náhledy fotografií ze složky Okolí Svitav

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář