Jdi na obsah Jdi na menu
 

Mohelnicko a Zábřežsko

24. 11. 2010

Hřebečské obce v okolí Mohelnice a Zábřeha.  

Dolní Bušínov

Něm. Nieder Busele. Rekreační oblast jižně od Zábřeha, součást města, osada poprvé doložená k r. 1275.

Web:

 

Hynčina

Něm. Heinzendorf. Obec jihozápadně od Zábřeha, původně osady Dolní Hynčina a Hynčinov, první zmínka z r. 1391, část Křižanov uváděna již k r. 1338. Dominantou kostel sv. Stanislava, dále v obci socha Immaculaty, v Křižanově a Dlouhé Vsi, místních částech, kapličky.

Web: www.hyncina.zabrezsko.cz

 

Jestřebíčko a Pobučí

Něm. Klein-Jestreb, Pobutsch. Osady, místní části obce Jestřebí (ta ale měla téměř ryze české obyvatelstvo) jižně od Zábřeha, Jestřebíčko poprvé zmiňované v r. 1582, Pobučí již v r. 1275. V Jestřebíčku kaple sv. Františka z Assisi, v Pobučí kostel sv. Petra a Pavla.

Web: www.jestrebi.zabrezsko.cz

 

Krchleby

Něm. Chirles. Obec jižně od Zábřeha, poprvé připomínána k r. 1273. V obci kaple a zámeček.

Web:

 

Křemačov

Něm. Kremetschau. Dříve samostatná obec, nyní součást města Mohelnice západně od centra směrem na Mírov. Poprvé připomínána k r. 1273. V obci kaple a chráněná lidová usedlost, v blízkém lomu se konají trucktrialové závody.

Web:

 

Libivá

Něm. Liebein. Dříve samostatná obec, nyní součást města Mohelnice severně od centra měta směrem na Zábřeh. Poprvé připomínána k r. 1273, podle nálezů ale ještě dříve osídlení Kelty.

Web:

 

Líšnice

Něm. Lexen. Obec, ve středověku i s městskými právy, jihozápadně od města Mohelnice, poprvé připomínána v zemských deskách k r. 1348.  V lese nad obcí pozůstatky středověké tvrze, ve vsi kaplička a milníky (staré značení cest). 

 lisnice.jpg

Web: www.obec-lisnice.cz

 

Maletín

Něm. Moletein. Větší obec západně od Mohelnice, uprostřed vrchů Mírovské vrchoviny, poprvé písemně doložená k r. 1317. Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše, památkou dále místním pískovcem zdobený rodinný dům; rekreační oblast. Části: Starý Maletín, Nový Maletín a Javoří.

Web: www.maletin.cz

 

Mírov

Něm. Mürau. Obec severozápadně od Mohelnice, proslulá stejnojmenným hradem, který byl střediskem západních částí olomoucké diecéze a dnes je v něm jedna z nejstřeženějších věznic v Česku. Hrad založen r. 1256, obec později. Kromě dominantního hradu-barokní pevnosti v obci dále soubor božích muk a bývalý vězeňský hřbitov s památníkem obětem nacismu.

Mirov.jpg

Web: www.obecmirov.cz

 

Podolí

Něm. Poidl. Dříve samostatná obec, nyní součást města Mohelnice, západně od centra města, poprvé v pramenech zmíněná k r. 1381. V obci renesanční tvrz z r. 1551 a barokní kaple z r. 1768.

tvrz-v-podoli.jpg

Web:

 

Řepová

Něm. Rippau. Dříve samostatná obec, nyní součást města Mohelnice, severozápadně od centra města, v pramenech poprvé připomínaná k r. 1275.

Web:

 

Slavoňov, Vlachov

Něm. Schützendorf, Wolledorf. Dříve samostatné obce, nyní součásti obce Lukavice, při hlavním tahu Mohelnice - Zábřeh. Slavoňov poprvé v pramenech připomínán k r. 1273, Vlachov založen r. 1824.

Web:

 

Studená Loučka

Něm. Kaltenlutsch. Dříve samostatná obec, nyní součást města Mohelnice, západně od centra města v kopcích Mírovské vrchoviny. V pramenech poprvé zmiňovaná k r. 1381. Dominantou obce kostel Marie Magdaleny, v obci oblíbený motorest, od jara 2014 vesnické muzeum Hřebečský grunt.

Web:

 

Svinov, Zavadilka

Něm. Schweine, Vierhöf. Osady, části obce Pavlov, při silnici z Líšnice do Vranové Lhoty, západně od samotného Pavlova. Poprvé připomínány k r. 1351, resp. 1378.

Web:

 

Újezd

Něm. Aujezd. Víska jižně od Mohelnice, součást města, prvně připomínaná k r. 1384. V lokalitě odkryty pozůstatky slovanské osady.

Web:

 

Vlčice

Něm. Wolfsdorf. Ves založená kolem r. 1824, součást města Loštice, podél toku řeky Třebůvky.

Web:

 

Vyšehorky

Něm. Allerheiligen. Součást obce Líšnice, prvně připomínaná k r. 1369, se starobylým románsko-gotickým kostelem Všech svatých.

vysehorky---kostel-vsech-svatych.jpg

Web: 

 

Náhledy fotografií ze složky Okolí Mohelnice a Zábřehu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář