Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 11. 2010

Zábřeh

ObrazekZábřeh (něm. Hohenstadt) je v současnosti čtrnáctitisícovým městem v západní části Olomouckého kraje. Leží na řece Moravská Sázava, která se nedaleko města vlévá do Moravy. Město je z jihu a západu ohraničeno vrcholky Zábřežské vrchoviny, ta se táhne jižním směrem k Mohelnici, samotné město leží v nížině Hornomoravského úvalu, jeho průměrná nadmořská výška činí 285 m n. m. Zábřehem prochází železniční koridor Česká Třebová – Přerov, také silnice spojující Šumpersko a Jesenicko s rychlostním tahem R35. Město tvoří tyto části: Zábřeh-město, Hněvkov, Pivonín, Dolní Bušínov a Václavov.

Web

www.zabreh.cz

Z historie

Zábřeh je prvně připomínán k roku 1254 jako osada na levém břehu Moravské Sázavy, jejíž hlavní úlohou byla nejspíše obrana brodu přes řeku. Dvacet let nato, v roce 1278, je již městem. Ve středověku často střídají majitelé, rozvoj Zábřehu přináší příchod rodu Tunklů, kteří si město volí za své sídlo a udělí mu řadu výsad a práv, mimojiné také zakládají síť rybníku, z níž se dodnes zachoval pouze Oborník, po jehož břehu vede železnice. V 16. století město patřilo Boskovicům, ovšem pro jejich angažovanost ve stavovském povstání město přešlo do majetku Liechtensteinů, kteří jej vlastnili až do tzv. první republiky. V majetku Liechtensteinů se město nijak zvlášť nerozvíjelo, koncem 18. století dokonce vyhořelo, až díky zprovoznění železnice Praha – Olomouc v roce 1845 se stane přepravním a obchodně-průmyslovým centrem oblasti, což ještě umocnila výstavba tratě do Šumperka. Stejně jako v jiných městech Hřebečska se však v druhé polovině 19. století začaly zhoršovat vztahy mezi Němci a českou menšinou, ani Zábřehu se tedy po druhé světové válce nevyhnul odsun německého obyvatelstva a dosídlování nejen z různých koutů Moravy. Dnes je Zábřeh znám hlavně jako uzlová železniční stanice, ovšem město také „žije“ – např. směrem k obci Nemile rostou rodinné domy, centrum včetně zámku (sídla městského úřadu) prochází postupnou rekonstrukcí. 

evangelicky-kostel.jpg

Úřady a instituce

Městský úřad, finanční úřad, úřad práce, pobočky České pošty, pobočky bank Komerční banka, GE Money Bank, Česká spořitelna, ČSOB, soukromá nemocnice.

Významní zaměstnavatelé

Prodejny Lidl, Jednota, Kaufland, podniky Olma, Rýmařovská pekárna, ZZN.

Školství

Kromě mš a zš dále zuš, zvláštní škola a pomocná škola, gymnázium, střední škola sociální péče a služeb,vyšší odborná škola a střední škola automobilní.

Památky

Zámek (městský úřad), zámek ve Skaličce, kostel sv. Bartoloměje, kostel sv. Barbory, evangelický kostel, dům Pod podloubím (muzeum), zbytky hradeb, budova vlakového nádraží.

Kulturní organizace

Farní muzeum, městské muzeum, kino Retro, kulturní centrum, městská knihovna

Sport

Areály: krytý plavecký bazén, koupaliště, tenisové kurty, sportovní stadion

Týmy: SK Vodní sporty, TJ Sokol Zábřeh (karate), plavecký klub, SK Sulko Zábřeh (fotbal).

 

Náhledy fotografií ze složky Zábřeh

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář