Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 11. 2010

Moravská Třebová

ObrazekDvanáctitisícová Moravská Třebová (něm. Mährisch Tribau), ač v současnosti třetí největší město Hřebečska, bývala do roku 1945 centrem tohoto jazykového ostrova. Město leží na říčce Třebůvce a jejích přítocích v kotlině mezi Hřebečovským hřbetem na západě a vrcholy Malonínské vrchoviny na jihu a Trnávecké vrchoviny na východě, kam náleží také Třebovské hradisko, vrch, na kterém stával hrad. Nadmořská výška města je 360 m n. m. Moravskou Třebovou prochází silnice I/35 z Liberce do Olomouce, v budoucnosti by na východ od města měla vyrůst dálniční křižovatka rychlostních tras R35 a R43. Městem prochází také lokální železniční trať z Třebovic v Čechách do malohanáckých Chornic, kde se větví na trať do Boskovic nebo do Prostějova. Město je centrem východní části Hřebečska, historické jádro je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Moravskou Třebovou kromě vlastního města a předměstí dále tvoří dřívější samostatné obce Sušice, Udánky a Boršov.

Web

www.mtrebova.cz

Z historie

Moravská Třebová byla založena během kolonizační činnosti Boreše z Rýzmburka, první písemná zmínka pochází z roku 1270. Ve skutečnosti je však Třebová starší, respektive ležela jinde. Název Třebová totiž již ve 12. století nesla slovanská obec, dnes známá jako Staré Město u Moravské Třebové. Pro „novou“ Třebovou však Boreš vybral lepší místo – na odvěké spojnici Čech a Moravy, důležitou roli také hrála říčka Třebůvka. Město dostalo do vínku pravidelný půdorys s čtvercovým náměstím. Boreš však byl krátce nato vypuzen ze země a na Třebové se střídali majitelé. Rozkvétat město začalo až za Ladislava z Boskovic. Zdejší hrad začal přestavovat na renesanční zámek, po požáru v roce 1509 nechal znovu vystavět město z kamene. Po Ladislavově smrti Třebovou vlastnili další pánové z Boskovic, v roce 1541 město opět vyhořelo. Po smrti Jana z Boskovic se město v rukou jeho synovce Ladislava Velena ze Žerotína stává humanistickým centrem oblasti a dostává přízvisko Moravské Athény. V 17. a 18. století rostl význam třebovské textilní výroby, ovšem příchodem železnice do blízkých Svitav Moravská Třebová za nimi ztrácí, na druhou stranu se stává sídlem politického okresu, pod který patří také Svitavy. Stejně jako tam se i ve Třebové postupně vyostřují vztahy mezi Němci a českou menšinou, následné události spojené s ignorací vyhlášení Československa, pozdějšímu přiřazení ke Třetí říši a dále k odsunu Němců a dosídlování novými obyvateli jsou pro obě města víceméně společné. I ve Třebové po roce 1989 zažil zdejší průmysl problémy, postupně došlo ke stabilizaci, také k opravě významných památek města, dochází také k nové výstavbě, mimo jiné na západním okraji města, kde v poslední době vyrostla nejen nová průmyslová zóna, ale také bytová výstavba. 

mtzamek.jpg

Úřady a instituce

Městský úřad, úřad práce, finanční úřad, VZP, pobočky České pošty, pobočky bank Komerční banky, ČSOB a České spořitelny, nemocnice následné péče, VHOS (vodovody a kanalizace).

Významní zaměstnavatelé

Prodejny Billa, Lidl, podniky Rehau, CHAS, Hedva, Toner, Terana.

Školství

Kromě mš a zš dále zuš, speciální zš, gymnázium, integrovaná střední škola, vojenská střední škola a vyšší odborná škola MO.

Památky

Zámek (portál z roku 1492 je jednou z nejstarších renesančních památek na sever od Alp), kostel Nanebevzetí Panny Marie, františkánský klášter a klášterní kostel, sousoší Kalvárie, kostel Nalezení sv. Kříže, schody Mrtvých, kamenný most s povodňovými deskami, radnice, Holzmeisterovo muzeum (městské muzeum).

Kulturní organizace

Kulturní centrum (kino, muzeum), Knihovna Ladislava z Boskovic, hudební klub Duku Duku.

Sport

Areály: stadion TJ Slovan, koupaliště, sjezdovka pro travní lyžování, tenisové a volejbalové kurty, aeroklub

Týmy: SKP Slovan (fotbal), HC Slovan (hokej).

 

Náhledy fotografií ze složky Moravská Třebová

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář