Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 11. 2010

Mohelnice

ObrazekMohelnice (něm. Müglitz) je malé město s necelými deseti tisíci obyvatel na západě Olomouckého kraje. Leží v nadmořské výšce 267 m n. m., městem protéká říčka Mírovka, která se východně od města vlévá do řeky Moravy (okrajová část chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví), ze západu a jihu město a okolní obce lemují vrcholky Zábřežské vrchoviny. Západní a jihozápadní okraj města tvoří rychlostní komunikace R35, prozatím začínající právě v Mohelnici a vedoucí do Olomouce, východní okraj je zase tvořen železničním koridorem Česká Třebová – Přerov. Dominantou města je zdaleka viditelná věž kostela sv. Tomáše z Canterbury. Město dnes tvoří kromě samotné Mohelnice ještě dřívější samostatné obce Podolí, Studená Loučka, Libivá, Křemačov, Květín, Řepová a Újezd.

Web

www.mu-mohelnice.cz

Z historie

Ač Mohelnice obecně patří spíše k menším městům, osídlení má v místě města dlouhou tradici – v oblasti se našly doklady pravěkého osídlení, také z doby Keltů či slovanských osad 9. století. První písemná zmínka o Mohelnici pochází již z roku 1131, kdy ji jmenuje olomoucký biskup Jindřich Zdík v listině se soupisem biskupského panství. Ves v té době neleží na dnešním místě, ale blízko řeky Moravy. Ta však často hrozí povodní, proto je Mohelnice vybudována o kousek dále na mírně vyvýšeném místě. V první polovině 13. století je Mohelnice již městem, podle historických záznamů právě tu také vznikla první škola na Moravě, příslušející zdejší faře. Za husitských válek byla Mohelnice dobyta a lehla popelem, definitivně z něj vstala až v polovině 16. století, avšak zakrátko vyhořelo. Pohromy se městu nevyhnuly ani později – 1623 vyplenění Švédy a mor, 1642 požár jako důsledek švédského obléhání, 1644 drancování Švédů, 1667 záplavy na předměstí … V 18. století se v městě rozvíjí soukenictví, v první polovině 19. století jsou vybudovány silnice do Zábřehu a Olomouc – Praha, která prochází městem, v roce 1845 je uvedena do provozu železnice Česká Olomouc – Praha, což jen podpoří rozvoj zdejší průmyslové výroby, kromě soukenictví také výroba zápalek nebo kvasnic. Rozvíjelo se i město, naplánována byla třeba elektrická dráha do blízkého Podolí, dnes součásti města, její vybudování překazila první světová válka. Konec druhé světové války zase znamenal odsun německých obyvatel a dosídlení prázdných domů lidmi z okolních obcí. Další rozvoj město zažívá zejména v 90. letech, kdy se rozroste průmyslová zóna o podniky, které se významně podílejí na zaměstnanosti regionu (Siemens, Hella).

 mestske-opevneni.jpg

 

Úřady a instituce

Městský úřad, úřad práce, pobočka České pošty, pobočky bank Komerční banka, Česká spořitelna, zdravotní středisko.

Významní zaměstnavatelé

Prodejny Lidl, Penny Market, podniky Siemens, Hella.

Školství

Kromě mš a zš dále zuš, obchodní akademie, střední průmyslová škola elektrotechnická, odborné učiliště a praktická škola, střední škola technická.

Památky

Kostel sv. Tomáše z Canterbury, kostel sv. Stanislava, zbytky opevnění vč. brány, budova muzea (biskupský hrádeček), rodný dům pražského arcibiskupa A. Bruse, evangelický kostel, radnice.

Kulturní organizace

Městské muzeum, Městské kulturní středisko.

Sport

Areály: Sportovní hala OA, krytý plavecký bazén, stadion, truck trialová dráha.

Týmy: TJ Sokol Mohelnice.

 

Náhledy fotografií ze složky Mohelnice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář