Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 11. 2010

Lanškroun

ObrazekLanškroun (něm. Landeskrone) s deseti tisíci obyvateli je jediným městem Hřebečska na české straně historické hranice mezi Čechami a Moravou. Leží v nadmořské výšce 373 m n. m. v podhůří Orlických hor a je nejen správním, obchodním a průmyslovým centrem pro okolní obce, ale také vyhledávaným rekreačním místem – k západnímu okraji města přiléhá přírodní park Lanškrounské rybníky s řadou vodních ploch. Městem prochází silniční tah z Brna k polské hranici, z nedalekých Rudoltic vede do Lanškrouna lokální železniční trať. Město kromě samotného vnitřního města tvoří dále Žichlínské a Ostrovské předměstí a dříve samostatná obec Dolní Třešňovec.

Web

www.lanskroun.eu

Z historie

Lanškroun v podhůří Orlických hor vznikl v 2. polovině 13. století jako centrum panství hradu Lanšperku. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1285. Ve 14. století se Lanškroun stává součástí litomyšlského panství, v té době zde vzniká augustiniánský klášter, který je později přestavěn na renesanční zámek (dnes sídlo městského muzea). Po husitských válkách se majiteli města stávají Pernštejnové, město získává řadu práv. Zdárný rozvoj zbrzdí třicetiletá válka, kdy je Lanškroun vypleněn švédskými a císařskými vojsky. Po válce se město poněmčuje. V polovině 19. století se město stává sídlem okresního úřadu a soudu, okresním městem je až do roku 1960, také se hospodářsky rozvíjí.V roce 1885 je napojeno na hlavní železniční tah Praha – Česká Třebová – Přerov. Po vyhlášení Československa v roce 1918 sice německá samospráva připojuje města k provincii Sudetenland, později se však podřídí. Ve 20. letech roste podíl českého obyvatelstva. Po odsunu Němců po druhé světové válce je pak město ryze českým. Při územní reorganizaci v roce 1960 je Lanškroun a jeho okolí připojeno k okresu Ústí nad Orlicí v rámci Východočeského kraje. Dnes je součástí Pardubického kraje, jméno města je známé takřka po celém světě díky továrně AVX, v níž se vyrábějí elektronické tantalové součástky, v okolí je známé díky kempům a ubytovacím zařízením podél soustavy rybníků. 

lanskroun--radnice-2.jpg

Úřady a instituce

Městský úřad, finanční úřad, úřad práce, pobočky České pošty, pobočky bank GE Money Bank, Komerční banky, České spořitelny, ČSOB.

Významní zaměstnavatelé

Prodejny Albert, Quanto, Lidl, podniky AVX, Schott, Stepa, Orpa.

Školství

Kromě mš a zš dále gymnázium, střední zemědělská škola, střední odborná škola a střední odborné učiliště.

Památky

Zámek (muzeum), radnice, kostel sv. Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, roubená hospoda Krčma, dům býv. okresního zastupitelstva, dům Piano.

Kulturní organizace

Kulturní centrum, společenský dům, městské muzeum, městská knihovna, kino, hudební klub Apollo.

Sport

Areály: sportovní hala B. Modrého, bazén, koupaliště, fotbalový stadion.

Týmy: TJ Lanškroun (fotbal, florbal, volejbal, hokej, vodní sporty), horolezecký klub, jezdecký klub.

 

Náhledy fotografií ze složky Lanškroun

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář