Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 11. 2010
Březová nad Svitavou

ObrazekNejmenší město Hřebečska leží osmnáct kilometrů jižné od Svitav v nadmořské výšce 383 m n. m. v úzkém sevřeném údolí řeky Svitavy. Údolím podél řeky vede také železniční koridor z České Třebové do Brna a silniční tah od česko-polské hranice přes Brno do Rakouska. Březová (něm. Brüsau) se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou, přičemž většina území města leží na Moravě. V současné době má přes 1400 obyvatel a tvoří jej kromě vlastní Březové dále dřívější obce Muzlov, Dlouhá (její česká i moravská část) a české Zářečí.

Web

www.brezova.cz

Z historie

Ves Březová je prvně připomínána jako součást svitavského panství v majetku olomouckého biskupa v roce 1295, stejně tak obce Muzlov a Moravská Dlouhá, které jsou dnes součástí města. Březová je trhovou vsí pro jižní část svitavského panství, král Vladislav II povýší v roce 1497 ves na město, také Březové udělí právo výročního trhu. Postupem času se ve městě rozvíjí soukenická výroba, dále vznikají různé řemeslnické cechy, důležitou roli v hospodářství města hrají mlýny na Svitavě. Sama Svitava si také žádá slovo – v roce 1798 je Březová zatopena, krátce na to, v době napoleonských válek, si francouzská vojska žádají na městu velké výpalné. V roce 1866 zase město po tři týdny trpí jako sídlo rakouské armády. V té době jím již prochází železnice z Brna do České Třebové, také říšská silnice na Brno. Kromě národnostních problémů, které vzrůstaly mezi Čechy a Němci od poloviny 19. století, se později ukázal jako problém na začátku 20. století vybudovaný brněnských vodovod, vedený z podzemních zdrojů mezi Březovou a Muzlovem, a jeho ochranné pásmo. V 50. letech byl Muzlov z důvodů ochrany zdrojů asanován, stejný osud měl potkat také Březovou, které nebyl v roce 1945 obnoven status města. V 70. letech však bylo od asanace obce ustoupeno, díky dvacetileté „izolaci“ si však Březová zachovala svoji historickou tvář a vesnický charakter. Status města byl Březové znovu udělen v roce 1999.

Obrazek

Úřady a instituce

Městský úřad, pobočka České pošty.

Významní zaměstnavatelé

Prodejna Quanto, podnik Doris.

Školství

Mš, zš a zuš.

Památky & zajímavosti

Kostel sv. Bartoloměje, Kulturní organizace, kaple Čtrnácti sv. pomocníků, radnice, domy s dřevěnými štíty na východní straně náměstí, budova školy, dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana.

Sport

Areály: víceúčelové hřiště, motokrosová dráha.

Týmy: TJ Sokol (fotbal), automotoklub.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář