Jdi na obsah Jdi na menu
 

Litomyšlsko a Poličsko

24. 11. 2010

Balda

Něm. Goldbrunn nebo Waldel. Osada a bývalé lázně mezi Stašovem a Jedlovou, jihovýchodně od Poličky, dnes součást Stašova někdy zvaná jako Zlatá Studna, což má základ v pověsti k tomuto místu. Lesní lázně u léčivého pramene založeny r. 1740, postupem času rozšiřovány, v polovině 20. stol. ale zanikly. V osadě poutní mariánská kaple.

 balda---kaple.jpg

Web:

 

Brlenka

Něm. Brünnersteig. Původně dřevorubecká osada, dnes součást obce Čistá, výletní a rekreační místo mezi Gajerem a Čistou. V osadě kaplička.

Web:

 

Čistá

Něm. Lauterbach. Dlouhá obec podél silnice z Litomyšle do Trstěnice, první písemná zmínka z r. 1347, součást litomyšlského panství. Dominantou kostel sv. Mikuláše, několik lidových roubených stavení. Součástí osada Brlenka (viz výše).

 cista---kostel-sv.-mikulase.jpg

Web: www.cista.info

  

Gajer

Něm. Gaier. Osada při hlavní silnici ze Svitav do Litomyšle, součást obce Janov s dochovanými lidovými usedlostmi.

 gajer.jpg

Web: www.janov-sy.cz

 

Chmelík

Něm. Hopfendorf. Ves mezi obcemi Trstěnice a Karle, prvně písemně doložena k r. 1314, občas se v pramenech vyskytující i jako Chmelník. Dominantou obce pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, další památky: gotická boží muka, socha Bolestného Krista, lidová roubená stavení, statky hřebečského typu (vierkanthofy).

Web: www.chmelik.infobec.cz

 

Janov

Něm. Jansdorf. Dlouhá obec při silnici ze Svitav do Litomyšle, motoristům známá motorestem a autobazarem, první písemný doklad existence obce z r. 1347. Dominantou obce kostel sv. Filipa a Jakuba, mezi dalšími památkami lidová roubená stavení, mariánský sloup u hl. silnice. Částmi obce osady  Gajer a Mendryka (viz hesla na této stránce).

 janov---kostel-letecky.jpg

Web: www.janov-sy.cz

 

Jedlová

Něm. Schönbrunn (Unter-, Ober-). Dlouhá obec podél silnice z Poličky na Bystré, původně dvě obce Dolní a Horní Jedlová, prvně doložená v pramenech 1349. Památky: gotický kostel Navštívení Panny Marie se zvonicí, lidová roubená stavení.

 jedlova.jpg

Web: www.jedlova.com

  

Karle

Něm. Karlsbrunn. Obec při hranici mezi Čechami a Moravou na její české straně, prvně zmíněná je k r. 1336, jméno dle pověsti podle císaře Karla IV. Dominantou obce kostel sv. Bartoloměje a barokní fara s mansardovou střechou, statky hřebečského typu. Součástí obce je osada Ostrý Kámen (viz místopis Svitavska).

Web:

 

Květná

Něm. Blumenau. Obec v polovině cesty mezi Svitavami a Poličkou, prvně zmíněná r. 1347 jako součást majetku litomyšlského biskupa, původně snad obcí ryze českou, od r. 1695 součástí osada Borová Krčma. Dominantou obce pseudorománský kostel sv. Vavřince, další památky: barokní márnice, hřebečské statky.

kvetna---kostel.jpg

Web: www.kvetna.cz

 

Mendryka

Něm. Mändrik. Osada obce Janov na jejím jižním konci, založená r. 1617, jméno po manželce litomyšlského pána Vratislava z Pernštejna Marii Manrique de Lara. Dominantou osady zámeček sloužící dnes křesťanské organizaci, údajně inspiroval spisovatele Aloise Jiráska k napsání hry Lucerna, památkou dále kaplička sv. Huberta.

 mendryka---letecky.jpg

Web: www.janov-sy.cz

  

Modřec

Něm. Riegersdorf. Malá obec jihovýchodně od Poličky, jíž je součástí. V obci kostel Nejsvětější Trojice.

Web:

 

Pomezí

Něm. Laubendorf, česky do r. 1950 Limberk. Dlouhá obec východně od Poličky podél silnice na Radiměř a Stašov, prvně doložená spolu s tvrzí k r. 1265 při založení Poličky. Dominantou obce kostel sv. Jiří, další památky: kostnice, barokní fara, bývalá tvrz přebudovaná na hospodářský statek, bývalá rychta (obecní úřad), dochované lidové  usedlosti.

 pomezi.jpg

Web: www.obecpomezi.cz

 

Stašov

Něm. Dittersbach. Obec jihovýchodně od Poličky mezi Pomezím a Radiměří, prvně doložená v pramenech k r. 1557. Dominantou obce kostel sv. Nanebevzetí Panny Marie, dochována také řada lidových usedlostí. Součástí obce osada Balda s bývalými lázněmi - viz výše.

 stasov.jpg

Web: www.obec-stasov.cz

 

Strakov

Něm. Strockele nebo Strokele. Obec východně od Litomyšle, prvně písemně doložená k r. 1347, do třicetileté války ryze česká obec. Uprostřed obce stojí kaple Panny Marie, dochováno několik původních lidových stavení.

Web: 

Zdroje fotografií po rozkliknutí ve fotoalbu

 

Náhledy fotografií ze složky Okolí Litomyšle a Poličky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář