Jdi na obsah Jdi na menu
 

Lanškrounsko

24. 11. 2010

(pozn.: pojem Lanškrounsko chápán z hlediska současné spádovosti)

Albrechtice

Něm. Olbersdorf. Ves severovýchodně od Lanškrouna v údolí toku Moravské Sázavy, jihem obce prochází silnice z Lanškrouna do Štítů. Albrechtice poprvé připomínány k r. 1304 jako majetek zbraslavského kláštera. Památkou kostel sv. Anny z r. 1864 a několik lidových roubených stavení.

Web: www.ou-albrechtice.cz

 

Anenská Studánka

Něm. Annabad. Menší obec v severní části Hřebečovského hřbetu, západně od Třebovic. Ves má jméno podle léčivých pramenů, při kterých byly v r. 1678 zřízeny lázně, dnes Domov u studánky pro osoby se zdravotním postižením. První zmínka o obci z roku 1292, památkou kostelík sv. Vavřince, v býv. lázních kaple Panny Marie Pomocnice, poutní místo. Součástí Helvíkov.

Web: www.anenskastudanka.asc.cz

 

Damníkov

Něm. Thomigsdorf. Dlouhá obec jižně od Lanškrouna, stavebně na východě srostlá s Lukovou. První zmínka k r. 1304. Dominantou obce novogotický kostel sv. Jana Křtitele z r. 1898, památkou dále barokní fara s mansardovou střechou, několik lidových roubených stavení.

 damnikov.jpg

Web: www.damnikov.cz

 

Dolní Třešňovec

Něm. Nieder Johnsdorf. Původně německá obec, založená v r. 1332, nyní součást města Lanškroun, stavebně na severu srostlá s Horním Třešňovcem. V obci socha Piety.

Web:

 

Jakubovice

Něm. Jockelsdorf. Víska, součást městyse Dolní Čermná, severozápadně od Lanškrouna, prvně připomínaná jako majetek zbraslavského kláštera v r. 1304. Dominantou kostel sv. Antonína.

Web:

 

Horní Dobrouč

Něm. Dittersbach. Menší ves, součást obce Dolní Dobrouč, prvně připomínaná k r. 1292. V obci kostel sv. Jana Křtitele.

Web:

 

Horní Třešňovec

Něm. Ober Johnsdorf. Dlouhá obec na jihu srostlá s částí Lanškrouna Dolní Třešňovec. Poprvé zmíněná jako majetek zbraslavského kláštera v listině z r. 1304. V obci kaple Nanebevzetí Panny Marie, dále evangelická modlitebna, hasičské muzeum a několik lidových stavení.

 

Web: www.hornitresnovec.cz

 

Krasíkov

Něm. Budigsdorf. Historicky moravská obec jihovýchodně od Lanškrouna podél meandrujícího toku Moravské Sázavy, prvně připomínaná k r. 1275 jako majetek nedalekého kláštera Koruna. V obci kaplička a několik lidových stavení. Krasíkovský železniční tunel je jedním z nejdelších v ČR (1101 metrů).

krasikov.jpg

Web: www.krasikov.eu

 

Lubník

Něm. Lußdorf. Historicky moravská obec východně od Lanškrouna a Sázavy podél Lubnického potoka s cca 300 obyvatel, první zmínka k r. 1344. Dominantou empírový kostel sv. Petra a Pavla, u kostela sousoší Nejsvětější Trojice.

Web: www.lubnik.cz

 

Luková

Něm. Lukau. Obec jižně od Lanškrouna, při železničním koridoru Česká Třebová - Přerov, stavebně srostlá s Damníkovem. První písemná zmínka k r. 1304. Dominantou kostel sv. Markéty. Součástí nedaleká Květná s kaplí sv. Vavřince.

Web: www.lukova.estranky.cz

 

Ostrov

Něm. Michelsdorf. Ves západně od Lanškrouna v blízkosti lanškrounských rybníků, poprvé zmiňovaná k r. 1292. Dominantou kostel sv. Mikuláše, dále přírodní památka U Kaštánku.

Web: www.obecostrov.cz

 

Rudoltice

Něm. Rudelsdorf. Obec jihozápadně od Lanškrouna při silnici z Lanškrouna do Svitav, taktéž výchozí nádraží místní dráhy do Lanškrouna. Rudoltice založeny mezi lety 1250-70, první písemná zmínka z r. 1304. Nad obcí se tyčí torzo Nového zámku u Lanškrouna, lidově Zámeček, v obci kostel sv. Petra a Pavla, fara, sousoší Nejsvětější Trojice.

rudoltice---fara-a-kostel-2.jpg

Web: www.rudoltice.cz

 

Sázava

Něm. Zohsee. Dlouhá obec východně od Lanškrouna podél toku Moravské Sázavy. Prvně v pramenech zmiňována k r. 1304 jako majetek zbraslavského kláštera. V obci kaple sv. Prokopa, sousoší Nejsvětější Trojice a Piety.

Web: www.obec-sazava.cz

  

Strážná

Něm. Schönwald. Historicky moravská vesnice východně od Lanškrouna podél silnice z Tatenice do Štítů. První písemná zmínka z r. 1350. V obci kostel sv. Isidora.

Web: www.strazna.cz

 

Tatenice

Něm. Tattenitz. Delší moravská obec východně od Lanškrouna táhnoucí se severojižním směrem podél silnice ze Zábřeha do Lanškrouna. Poprvé zmíněna k r. 1065 jako majetek kláštera Hradisko u Olomouce. Dominantami obce renesanční zámek se sgrafitovou (psaníčkovou) fasádou a barokní kostel sv. Jana Křtitele.

tatenice---zamek.jpg

 Web: www.tatenice.cz

 

Trpík

Něm. Türpes. Víska jižně od Lanškrouna a Damníkova při trati z České Třebové do Chornic, poprvé v pramenech zmíněná k r. 1307, nejmenší samosprávná obec okresu Ústí nad Orlicí (22 domů, 70 obyvatel). V obci kaple sv. Anny.

Web: www.antee.cz/trpik

 

Žichlínek

Něm. Sichelsdorf. Dlouhá obec jihovýchodně od Lanškrouna podél toku Moravské Sázavy, poprvé připomínaná k r. 1304 jako majetek zbraslavského kláštera. Dominantou kostel sv. Jana Křtitele, fara, u obce jeden z největších poldrů ve střední Evropě.

Web: www.zichlinek.eu

 

Náhledy fotografií ze složky Lanškrounsko a Ústeckoorlicko

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář