Jdi na obsah Jdi na menu
 

Březovsko

24. 11. 2010

Banín

Něm. Bohnau. Menší obec jižně od Svitav při odbočce ze silnice z Hradce nad Svitavou na Březovou, prvně připomínána k r. 1291. Dominantou gotický kostel sv. Barbory s dřevěným patrem věže, hřbitov se zvonicí s dřevěným patrem. V obci dále dochována řada původních usedlostí, také býv. panský dvůr.

banin--kostel.jpg

Web: www.banin.cz

 

Bělá nad Svitavou

Něm. Deutsch Bielau. Obec na místě dávné ochranné tvrze jižně od Svitav a jihozápadně od Březové nad Svitavou, prvně písemně připomínána k r. 1291, historie spjata s nedalekým hradem Svojanov. Nejvýznamnější památkou kostel Všech svatých, dále dochováno několik původních stavení.

Web: www.obec-bela.cz

 

Brněnec

Něm. Brünnlitz. Obec s částečně městskou zástavbou jižně od Březové nad Svitavou na zemské hranici mezi Čechami a Moravou, vzniklá spojením dvou větších obcí - Brněnce a Moravské Chrastové (viz níže) - a menších - moravské Chrastové Lhoty a českým Podlesím - do jednoho celku nazvaného Brněnec. Původně ves Brněnec na české straně historické hranice, prvně připomínán k r. 1551, ještě v půlce 19. stol. pouze osada s několika domy. Památky: chátrající areál továrny Oskara Schindlera z II. svět. války, zvonička na návsi.

pohled-na-brn_nec.jpg

Web: www.brnenec.cz

 

Horní Hynčina

Něm. Ober Heinzendorf. Dlouhá, dříve samostatná obec podél silnice z Březové nad Svitavou na Pohledy,  součást obce Pohledy. Dominantou barokní kostel sv. Mikuláše, dále zachováno několik původních statků a usedlostí.

Web:

 

Lavičné

Něm. Neu Bielau. Obec stavebně propojená s Bělou nad Svitavou, spjaty také historicky, nejen dobou založení. V pramenech se objevují obě jména - jak Lavičné, tak Nová Bělá. V obci kaple sv. Jana a Pavla.

Web: www.brnenec.cz

 

Moravská Chrastová

Něm. Mährisch Chrostau. Původně slovanská obec ležící na levém břehu řeky Svitavy, na moravské straně historické hranice mezi Moravou a Čechami, největší místní část obce Brněnec. Založena někdy začátkem 13. století, první zmínka z r. 1323. Převážně řadová zástavba s městským charakterem, na návsi kaple sv. Isidora a hostinec s mansardovou střechou, památkou také vila obecního úřadu a kaple nad obcí směrem na Březovou.

Web: www.brnenec.cz

 

Muzlov

Něm. Mußlau. Již zaniklá obec mezi Hradcem nad Svitavou a Březovou na moravské straně zemské hranice. Zánik po r. 1948 kvůli vzniku ochranného pásma vodního zdroje, dodnes stojí pouze jediný dům u železniční trati a ruina kaple sv. Františka Xaverského u silnice.

dsc_3676.jpg

Web:

 

Půlpecen

Něm. Pulpetzen. Menší obec podél silnice z Brněnce na Vítějeves, na pravém břehu řeky Svitavy a české straně historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou, součást obce Chrastavec. Na severním konci zajímavá vila továrnické rodiny Löw-Beer (mj. textilka v Brněnci), uprostřed obce upravená studánka s pitnou vodou.

pulpecen---vile-low-beer.jpg

Web:

 

Rudná

Něm. Nieder/Ober Rauden. Obec východně od Březové nad Svitavou podél silnice z Moravské Chrastové do Křenova, vzniklá spojení dvou původně samostatných osad Dolní a Horní Rudná, první zmínka o Horní k r. 1365, o Dolní k r. 1513. V okolí Horní Rudné opuštěné doly a haldy, v Dolní Rudné kaple.

Web: www.brnenec.cz

 

Želivsko

Něm. Selsen. Malá obec v lese severovýchodně od Moravské Chrastové, první zmínka k r. 1317. K vísce patří ještě osada Horákova Lhota.

Web: 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář